Vyhledat

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Spolky a kluby > Svaz zahrádkářů

Z činnosti Českého zahrádkářského svazu v Boharyni

V roce 1955 existoval v Boharyni Československý ovocnářsko-zahrádkářský svaz, ze kterého v srpnu 1957 vznikl Český zahrádkářský svaz. Členy ČZS v Boharyni byli zejména ovocnáři, kterých bylo v okolních obcích celá řada. Činnost svazu se zaměřovala na vzdělávání zejména při pěstování ovocných stromů, jejich ochranu a na prodej ovoce a zeleniny. Organizovaný výkup postupně slábl až nakonec zcela zanikl. V současné době výkupní organizace mají zájem od malopěstitelů pouze vykupovat okurky, příp. ředkvičku, běžné  druhy ovoce nevykupují. Za této situace přebytky, zejména jablek se moštují nebo zpracovávají v palírnách na destiláty. Značné množství jablek se z nouze zhodnocuje jako padák. Zahrádkáři se dnes především orientují na pěstování těch druhů ovoce zeleniny, které sami zkonzumují. Rozšiřuje se pěstování meruněk, broskvoní a révy vinné, nutno přiznat, že klimatické podmínky pro tyto druhy u nás nejsou nejvhodnější.
Prvním předsedou ČZS byl krátkou dobu Josef Müller, po něm dlouhou dobu Václav Česák, pak následovali František Frýda a František Nosek. Současným předsedou je Josef Samek. Činnost ČZS řídí 13ti-členný výbor, ve kterém jsou zastoupeni důvěrníci z obcí, ze kterých pochází větší počet členů, tj. z Boharyně, Homyle, Puchlovic, Trnavy a Zvíkova. Členy ČZS jsou i jednotlivci z obcí Budína, Malých Babic a Roudnice. V současné době má naše organizace asi 100 členů.
ČZS v Boharyni vlastní moštárnu, která zpracovává ovoce za režijní poplatek i zájemcům z okolních obcí.
Významným počinem naší organizace bylo v roce 1983 vydání  publikace "Děje a paměti obce Boharyně a přifařených obcí Homyle, Zvíkova, Puchlovic a Budína". Podklady připravil pan Bohumil Jahelka, učitel v Hořicích v Podkrkonoší, rodák z Boharyně, syn řídícího učitele boharyňské školy. Publikace zahrnuje údaje od r. 1896 a vyšla nákladem 400 výtisků. Největší zásluhu na vydání významné a dnes již známé tzv. "KRONIKY" měl tehdejší předseda Václav Česák.
Členové ČZS se podílejí na kulturním a společenském životě obcí. Každoročně pořádáme několik tématických zájezdů, přednášek a setkání. Tradičně konáme slavnostní členskou schůzi na hřišti v Boharyni s přednáškou, pohoštěním a hudbou. Konec roku oslavujeme předsilvestrovských posezením. Při výroční valné hromadě připomínáme kulatá výročí našich členů.
Za dobrou práci republiková rada ČZS udělila ČZS v Boharyni vyznamenání:
III. stupně v r. 1982, II. stupně v r. 1984 a I. stupně v r. 1999. Republiková rada ke 45. výročí ČZS v r. 2002 udělila našim 21 činným členům pamětní listy za dlouholetou obětavou práci a 5 bývalým členům in memoriam.
Jsme vděčni a děkujeme OÚ v Boharyni za každoroční finanční pomoc při kulturních akcích, které bychom jinak v plánovaném rozsahu jinak nemohli realizovat.
Z nastíněného přehledu činnosti je patrné, že se v průběhu let značně měnily vnější podmínky, kterým jsme museli spolkovou činnost přizpůsobovat. Nemění se však dobré přátelské vztahy mezi členy. Našim trvalým cílem je spokojenost členů ve družné spolkové činnosti.

Červenec 2005                                                                   Josef Samek - předseda ČZS
                                                                                               Ing. Jaroslav Váňa, CSc.  - člen výboru ČZS